MEBA top 1020 DGP Semi-automatic Double mitre-cut bandsaw 30°-135°.
| Cutting capacity | mm |
|---|---|
| 30° left | Ø 500 500 x 510 |
| 45° left | Ø 510 750 x 510 |
| 90° | Ø 510 1020 x 510 |
| 45° right | Ø 510 670 x 510 |
| 30° right | Ø 400 400 x 510 |
| motor | 14,5 kW |
| saw blade | 9800 x 67 x 1,6 mm |
| saw blade speed | 15/150 m/min. |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 40 mm automatic: – |
| max. material size with bundle clamp option not available | |
| shortest Ø | 10 mm |
| dimensions (L xWxH) | 3650 x 5800 x 3000 mm |
| working height | 630 mm |
| weight | 6670 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352