MEBAsteel 1100 DG is a semi-automatic double mitre-cut bandsaw 30°-135.
| Cutting Capacity | mm |
|---|---|
| 30° left | Ø 420 420 x 430 |
| 45° left | Ø 510 700 x 430 |
| 90° | Ø 510 1100x 430 |
| 45° right | Ø 510 700 x 430 |
| 30° right | Ø 450 450 x 430 |
| motor | 9,0 kW |
| saw blade | 9300 x 54 x 1,6 mm |
| saw blade speed | 15/150 m/min. |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 40 mm automatic: – |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: – automatic: – |
| max. material size with bundle clamp | option not available |
| shortest | Ø 10 mm |
| dimensions (L x W x H) | 2250x 4400 x 2300 mm |
| working height | 630 mm |
| weight | 5440 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352