MEBApro 260 GP is a Semi-automatic Mitre-cut bandsaw 30°-90°
| Cutting capacity | mm |
|---|---|
| 90° | Ø 260 300 x 260 |
| 45° right | Ø 230 220×260 |
| 30° right | Ø 140 140 x 200 |
| motor | 1,5 kW |
| saw blade | 3350 x 27 x 0,9 mm |
| saw blade speed | 15–150 m/min. |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 20 mm automatic: – |
| max. material size with bundle clamp | option not available |
| shortest | Ø 5 mm |
| dimensions (L xWxH) | 2000 x 1650 x 1850 mm |
| working height | 750 mm |
| weight | 625 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352