MEBApro 260 AP is a NC-automatic straight cutting type bandsaw 90°
| Cutting Capacity | |
|---|---|
| 90° | Ø 260 mm 300 x 260 mm |
| motor | 1,5 kW |
| saw blade | 3700 x 27 x 0,9 mm |
| saw blade speed | 15–150 m/min. |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 20 mm automatic: 100 mm |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: 100 mm automatic: 200 mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 260 / 300 x 260 |
| shortest | Ø 5 mm |
| dimensions (L xWxH) | 2150 x 1650 x 1850 mm |
| working height | 750 mm |
| weight | 1050 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352