MEBAeco 410 A-1300 is a Straight cutting bandsaw 90°.
| 90° | Ø 410 700×410 |
| Motor | 5,5 kW |
| saw blade | 5800 x41x1,3 mm |
| saw blade speed | 15–150 m/min |
| length of remaining piece without bundle clamp min. | manual: 75 mm automatic: 175 mm |
| length of remaining piece with bundle clamp min. | manual: 180 mm automatic: 250 mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 410 / 700×410 |
| shortest | Ø 5 mm |
| dimension (LxWxH) | 3500 x 2800 x 2000 mm |
| working height | 750 mm |
| weight | 2900 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352