The MEBA ECO 335A NC is a unique NC automatic bandsaw with innovative design and automatic material flexible infeed shuttle system.
| 90° | Ø 335mm 500mm x 335mm |
| motor | 3.0 Kw AC |
| Saw blade size | 4400mm x 34mm x 1.1mm |
| Saw blade speed | 15-150 m/min |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 65mm automatic: 115mm |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: 165mm automatic: 275mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 320 / 500 x 320 mm |
| shortest Ø | 5mm |
| Dimensions | 2000mm x 2200mm x 1900mm |
| Working Height | 750mm |
| Weight | 1550Kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352