MEBA Base 33 DGA is CNC-automatic Double mitre-cut bandsaw.
| Cutting Capacity | mm |
|---|---|
| 45° left | Ø 305 305 x 335 |
| 90° | Ø 335 500 x 335 |
| 45° right | Ø 330 320 x 335 |
| 30° right | Ø 180 170 x 335 |
| motor | 3,0 kW AC |
| saw blade | 4400 x 34 x 1,1 mm |
| saw blade speed | 15 – 150 m/min. |
| max. material size with bundle clamp | Ø 320 / 320 x 320 mm |
| shortest | Ø 5 mm |
| dimensions (L x W x H) | 2480mm x 2300mm x 1900mm |
| working height | 750 mm |
| weight | 1700kgs |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352