The MEBA E-Cut 400A NC Automatic horizontal bandsaw with a cutting capacity of 500mm x 400mm, with a heavy duty motor of 5.5kw and 41mm blade, making this saw a powerful choice for customers with high production requirements. It is energy efficient, with electric drives for clamping and electric ball screw feeding system.
| 45° L | – |
| 90° | Ø 400 500mm X 400mm |
| 45° R | – |
| 30° R | – |
| motor | 5.5 kW |
| Saw blade size | 6220mm x 41mm x 1.3mm |
| Saw blade speed | 15-150 m/min |
| manual: 25mm automatic: 110mm | |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 110mm automatic: 170mm |
| length of remaining piece with bundle clamp | Ø 400mm 500mm x 400mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 400mm 500mm x 400mm |
| shortest Ø | 5mm |
| Dimensions | 1620mm x 3100mm x 2150mm |
| Working Height | 750mm |
| Weight | 1950Kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352