| 45° L | – |
| 90° | Ø 335mm 500mm x 335mm |
| 45° R | Ø 335mm 320mm x 335mm |
| 30° R | Ø200mm 200mm x 335mm |
| motor | 3.0 Kw AC |
| Saw blade size | 4400mm x 34mm x 1.1mm |
| Saw blade speed | 15-150 m/min |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 65mm automatic: 120mm |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: 165mm automatic: 275mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 320 / 500 x 320 mm |
| shortest Ø | 5mm |
| Dimensions | 2000mm x 2800mm x 2000mm |
| Working Height | 750mm |
| Weight | 1510Kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352