MEBA Eco 410 DGA-2300 is a CNC – automatic Double mitre-cut bandsaw 30°-135°
| Cutting capacity | mm |
|---|---|
| 45° left | Ø 410 430 x 410 |
| 90° | Ø 410 700 x 410 |
| 45° right | Ø 410 500 x 410 |
| 30° right | Ø 320 320 x 410 |
| motor | 5,5 kW |
| saw blade | 5800 x 41 x 1,3 mm |
| saw blade speed | 15 – 150 m/min. |
| length of remaining piece without bundle clamp min. | manual: 80 mm automatic: 330 mm |
| length of remaining piece with bundle clamp min. | manual: 280 mm automatic: 370 mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 410 / 430 x 410 |
| shortest Ø | 5 mm |
| dimensions (L x W x H) | (DGA-2300) 4500 x 2800 x 2000 mm (DGA-3300) 5500 x 2800 x 2000 mm |
| working height | 750 mm |
| weight | (DGA-2300) 3210 kg (DGA-3300) 3410 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352