The MEBA ECO 510 DGA is a unique CNC double mitre automatic bandsaw with innovative design and automatic material flexible infeed shuttle system.
The MEBA ECO 510 DGA is a unique CNC double mitre automatic bandsaw with innovative design and automatic material flexible infeed shuttle system.
| 45° L | Ø 430 mm 430 x 500 mm |
| 90° | Ø 510mm 700 x 500 mm |
| 45° R | Ø 510 mm 500 x 500 mm |
| 30° R | Ø320mm 320 x 500 mm |
| motor | 7,5 kW |
| Saw blade size | 6100 x 41 x 1,3 mm |
| Saw blade speed | 15-150 m/min |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 80 mm automatic: 330mm |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: 280 mm automatic: 370 mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 410 / 430 x 500 mm |
| shortest Ø | 5mm |
| Dimensions | (DGA-2300) 4500 x 3100 x 2200 mm (DGA-3300) 5500 x 3100 x 2200 mm |
| Working Height | 750mm |
| Weight | (DGA-2300) 3750 kg (DGA-3300) 3950 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352