The MEBA MAT 330 is a fully enclosed high performance bandsaw with compact design.
| 90° | Ø430mm 430mm x 430mm |
| motor | 7.5 Kw AC |
| Saw blade size | 6220mm x 41mm x 1.3mm |
| Saw blade speed | 15-150 m/min |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 20mm automatic: 20mm |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: 105mm automatic: 210mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 430 / 430 x 430 mm |
| shortest Ø | 5mm |
| Dimensions | 1600mm x 3100mm x 2200mm |
| Working Height | 750mm |
| Weight | 4100Kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352