The MEBA Swing 320 DG is a semi automatic bandsaw with mitring up to 30 degrees right and 45 degrees left featuring a powerful 3Kw saw blade drive, hydraulic clamping, lifting and feed and stepless adjustable cutting speed.
The MEBA Swing 320 DG is a semi automatic bandsaw with mitring up to 30 degrees right and 45 degrees left featuring a powerful 3Kw saw blade drive, hydraulic clamping, lifting and feed and stepless adjustable cutting speed.
| 45° L | Ø 300mm 300 mm x 300mm |
| 90° | Ø 325 mm 500 mm x 300mm |
| 45° R | Ø 300 300 mm x 300 mm |
| 30° R | Ø 200 200 mm x 200 mm |
| motor | 3.0 Kw AC |
| Saw blade size | 4200 x 34 x 1,1 mm |
| Saw blade speed | 15-150 m/min |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 85 mm automatic: – |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: 260mm automatic: – |
| max. material size with bundle clamp | Ø 320 320 x 300 mm |
| shortest Ø | 5mm |
| Dimensions | 1450 x 2200 x 1400 mm |
| Working Height | 750mm |
| Weight | 1190 kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352