The MEBA MAT 330 is a fully enclosed high performance bandsaw with compact design.
| 90° | Ø330mm 350mm x 330mm |
| motor | 3.9 Kw AC |
| Saw blade size | 4900mm x 34mm x 1.1mm |
| Saw blade speed | 15-200 m/min |
| length of remaining piece without bundle clamp | manual: 20mm automatic: 20mm |
| length of remaining piece with bundle clamp | manual: 40mm automatic: 40mm |
| max. material size with bundle clamp | Ø 330 / 350 x 330 mm |
| shortest Ø | 5mm |
| Dimensions | 2400mm x 1650mm x 2200mm |
| Working Height | 750mm |
| Weight | 2600Kg |
If you need further assistance, please don’t hesitate to give us a call or reach out to us directly.
0114 234 7352